2017 Loudoun’s Favorites: The Readers’ Recommendations

During June, Loudoun Now asked readers to share their recommendations about their favorite places, people and businesses. The response was enthusiastic. Nearly 2,500 names were submitted as nominations in the poll’s more than 200 categories.

Voting ended June 30 and the results are reflections of all-things Loudoun: Categories with the largest number of nominations included schools, places of worship, child care centers and restaurants.

Winners spanned from some of the county’s oldest businesses to its newest. The Red Fox Inn, which opened in Middleburg in 1728, was recommended as the favorite bed and breakfast, while Twenty8 Fifty7, which opened this spring in Leesburg, was the favorite women’s clothing store.

This special section announces the winners in all categories and puts the spotlight on a few. The list of winners also can be viewed at loudounsfavorites.com.

The winners gathered for a special reception July 26 at the Lightfoot Restaurant in Leesburg—the 2017 winner of the favorite fine dining location, favorite romantic dining choice and home to the favorite chef, Ingrid Gustavson.

 

 


BUSINESSES 

ANTIQUE STORE                                 7 Nominees

Winner-Old Lucketts Store

Runner Up-Black Shutter Antiques

 

APPLIANCE STORE                              10 Nominees

Winner-Sterling Appliance

Runner Up-Mr. Appliance of Leesburg

 

BANK                                                  22 Nominees

Winner-Middleburg Bank

Runner Up-Navy Federal Credit Union

 

BARBER SHOP                                                21 Nominees 

Winner-Darrell’s Barber Shop

Runner Up-Rooster’s

 

BEAUTY SPA                                       26 Nominees 

Winner-Jenny’s Salon

Runner Up-Radiance Salon

 

BICYCLE SHOP                                     6 Nominees

Winner-Transition Triathlon

Runner Up-Bicycle Outfitters

 

BOOK STORE                                      3 Nominees

Winner-Books & Other Found Things

Runner Up-Barnes & Noble

 

CAR REPAIR SHOP                              30 Nominees

Winner-The Tire Shop

Runner Up-Catoctin Automotive

 

CAR WASH                                          8 Nominees   

Winner-Station Auto Wash

Runner Up-Embassy Autowash

 

CARPET CLEANING                             8 Nominees

Winner-Loudoun Carpet Care

Runner Up-ReClaim It Restoration & Carpet Care

 

CARPET STORE                                   5 Nominees   

Winner-Loudoun Carpet Care

Runner Up-KBF by Audi Contractors

 

CATERING COMPANY                         15 Nominees

Winner-Savoir Fare Limited

Runner Up-Deli South

 

CHILD CARE CENTER/PRESCHOOL     29 Nominees 

Winner-Discovery Station Learning Center

Runner Up-Loudoun Country Day School

 

 CHILDRENS CLOTHING                      9 Nominees

Winner-Ashby Mae Children’s Boutique

Runner Up-Kohl’s

 

CLEANING SERVICE                            13 Nominees

Winner-Maid Brigade

Runner Up-Regal Maid Service

 

COMMERCIAL REAL ESTATE BROKERAGE     12 Nominees

Winner-Atoka Properties

Runner Up-Keller Williams Realty

 

CONSIGNMENT SHOP                                    6 Nominees

Winner-Re Love It

Runner Up-Blue Ridge Hospice

 

CONSTRUCTION COMPANY               22 Nominees

Winner-Matthew Bowe Design & Build

Runner Up-KBF by Audi Contractors

 

DANCE STUDIO                                  12 Nominees

Winner-South Riding Dance Academy

Runner Up-Creative Dance Center

 

DRIVEWAY REPAIR COMPANY           11 Nominees

Winner-Collegiate Sealers & Paving

Runner Up-Bramhall Trucking

 

DRY CLEANERS                                   23 Nominees

Winner-Cleaner 4 Less

Runner Up-Purcellville Cleaners

 

ELECTRONICS STORE                          6 Nominees

Winner-Best Buy

Runner Up-Costco

 

EQUESTRIAN FACILITY                       12 Nominees

Winner-Cavallo Farm

Runner Up-Morven Park Equestrian Facility

 

EVENT PHOTOGRAPHY COMPANY    10 Nominees

Winner-Patty Schuchman Photography

Runner Up-Staged Photography

 

EXCAVATING COMPANY                    5 Nominees

Winner-Lucketts Excavating

Runner Up-Stanford Excavating

 

FARM/GARDEN EQUIPMENT CENTER          4 Nominees

Winner-Browning Equipment

Runner Up-Tractor Supply

 

FARM STORE                                      5 Nominees               

Winner-Fields of Athenry

Runner Up-Stoneybrook Farm Market

 

FASHION ACCESSORY STORE            10 Nominees

Winner-Charming Charlie

Runner Up-Eyetopia

 

FITNESS STUDIO                                31 Nominees

Winner-CycleLuv

Runner Up-First Class Fitness Studio

 

FLOORING COMPANY                        5 Nominees

Winner-Loudoun Valley Floors

Runner Up-KBF by Audi Contractors

 

FLORIST                                              14 Nominees

Winner-Purcellville Florist

Runner Up-Open Blooms

 

FRAMING STORE                                9 Nominees

Winner-Michael’s

Runner Up-Hobby Lobby

 

FUNERAL HOME                                 5 Nominees

Winner-Hall Funeral Home

Runner Up-Colonial Funeral Home

 

FURNITURE STORE                            13 Nominees

Winner-Belfort Furniture

Runner Up-27 South

 

GARDEN CENTER                               6 Nominees

Winner-Meadows Farms Nursery

Runner Up-Abernethy & Spencer

 

GOLF COURSE                                    15 Nominees

Winner-Loudoun Golf & Country Club

Runner Up-Trump National

 

GRANITE COMPANY                           5 Nominees

Winner-Luck Stone

Runner Up-Sam’s Marble & Granite

 

GROCERY STORE                                8 Nominees

Winner-Wegmans

Runner Up-Harris Teeter

 

HAIR SALON                                       42 Nominees

Winner-Taylor Cole Studios

Runner Up-Jenny’s Salon

 

HANDYMAN SERVICE                         5 Nominees

Winner-Fix It Home Repair and Improvements

Runner Up-Lucketts Handyman

 

HARDWARE STORE                            5 Nominees

Winner-Nichol’s Hardware Store

Runner Up-Lowe’s

 

HOME IMPROVEMENT COMPANY     17 Nominees

Winner-KBF Audi Contractors

Runner Up-Matthew Bowe Design & Build, LLC

 

HVAC COMPANY                                 19 Nominees

Winner-One Hour Heating & Cooling

Runner Up-Climatic Heating & Cooling, Inc.

 

INSPECTION STATION                        10 Nominees

Winner-Plaza Shell

Runner Up-The Tire Shop

 

INSULATION COMPANY                     3 Nominees

Winner-ComfEnergy

Runner Up-Nova Spray Foam & Insulation

 

INSURANCE COMPANY                      14 Nominees

Winner-State Farm

Runner Up-USAA

 

INVESTMENT COMPANY                    11 Nominees

Winner-Edward Jones

Runner Up-Toth Financial

 

JEWELRY STORE                                 13 Nominees

Winner-Ketterman’s Jewelers

Runner Up-Caulkins Jewelers

 

JUNK REMOVAL COMPANY               5 Nominees

Winner-Pack Rat Hauling

Runner Up-123 Junk, LLC

 

KIDS ACTIVITIES/PARTY PLACE          7 Nominees

Winner-Leesburg Animal Park

Runner Up-Atomic Trampoline

 

LANDSCAPING COMPANY                  21 Nominees

Winner-LawnBoy Lawn Services

Runner Up-Abernethy & Spencer

 

LAWN CARE COMPANY                      9 Nominees

Winner- Blake Landscapes

Runner Up-LawnBoy Lawn Services

 

LIMO COMPANY/CAR SERVICE          7 Nominees

Winner-Reston Limousine

Runner Up-Road Yachts

 

LUMBER YARD                                   6  Nominees

Winner-TW Perry

Runner Up-Loudoun Lumber

 

MARKETING/PR FIRM                        10 Nominees

Winner-Loudoun Clear Marketing, LLC

Runner Up-Bow Tie Strategies

 

MARTIAL ARTS STUDIO                     10 Nominees

Winner-USTMA

Runner Up-Super Kicks Karate

 

MATTRESS STORE                              5 Nominees

Winner-Baer’s Mattress Den

Runner Up-Urban Mattress

 

MENS CLOTHING STORE                    7 Nominees

Winner-Jos. A. Banks

Runner Up-Kohl’s

 

MORTGAGE COMPANY                      7 Nominees

Winner-Atlantic Coast Mortgage

Runner Up-Wells Fargo

 

MUSIC RECORDING STUDIO              6 Nominees

Winner-M80 Recording Studio

Runner Up-Groove: Music Lessons & Recording

 

MUSIC STORE                                     3 Nominees

Winner-Melodee Music

Runner Up-Shamrock Music Shoppe

 

NEW CAR DEALERSHIP                      12 Nominees

Winner-AutoNation Toyota/Leesburg

Runner Up-Dulles Motorcars

 

PAINTING COMPANY                          8 Nominees

Winner-Joe Fleming Painting

Runner Up-Five Star Painting

 

PARTY SUPPLY STORE                                    3 Nominees

Winner-Party City

Runner Up-Party Depot

 

PET GROOMING BUSINESS               10 Nominees

Winner-Woofies

Runner Up-PetSmart/Leesburg

 

PET KENNEL                                        10 Nominees

Winner-Old Mill Kennels

Runner Up-Old Towne Pet Resort

 

PET SITTING BUSINESS                      14 Nominees

Winner-Auntie M’s Professional Pet Care

Runner Up-Woofies

 

PET STORE                                          6 Nominees

Winner-DogGone Natural

Runner Up-PetSmart

 

PLUMBING COMPANY                        14 Nominees

Winner-Benjamin Franklin Plumbing

Runner Up-ME Flow

 

RADIO STATION                                 10 Nominees

Winner-Music Planet Radio

Runner Up-92.5 WINC FM

 

REMODELING COMPANY                   13 Nominees

Winner-Holloway Company

Runner Up-KBF by Audi Contractors

 

RENTAL COMPANY                             6 Nominees

Winner-Brooke Rental Center

Runner Up-Northern Virginia Party Rentals

 

RESIDENTIAL REAL ESTATE BROKERAGE      24 Nominees

Winner-Middleburg Real Estate/Atoka Properties

Runner Up-Pearson Smith Realty

 

ROOFING COMPANY                          5 Nominees

Winner-Loudoun Valley Roofing

Runner Up-Dry Home Roofing & Siding

 

SOLAR POWER COMPANY                 3 Nominees

Winner-Modern Mechanical

Runner Up-Solar NOVA

 

SPECIALTY STORE                               12 Nominees

Winner-The Craft BeerCo

Runner Up-Best Rack Around

 

STORE FOR GIFTS                              10 Nominees

Winner-Zazu

Runner Up-Ketterman’s Jewelers

 

SWIMMING POOL SUPPLY STORE     2 Nominees

Winner-Swim Gem

Runner Up-Total Pools

 

TANNING SALON                                3 Nominees

Winner-Palm Beach Tan

Runner Up-Hideaway Massage

 

THRIFT SHOP                                      4 Nominees

Winner-Loudoun Habitat/Re-Store

Runner Up-Blue Ridge Hospice

 

TITLE COMPANY                                 11 Nominees

Winner-Old American Title

Runner Up-Stockman Title

 

TRAVEL AGENCY                                 5 Nominees

Winner-Mickey Travels/Nikki Hendrix

Runner Up-Connoisseur Travel/Val Kittson & Jane Munzell

 

TREE SERVICE                                     10 Nominees

Winner-Arbor Artist Inc.

Runner Up-Campbell’s Tree Service

 

TUTOR SERVICE                                  8 Nominees

Winner-Learning RX

Runner Up-Kumon Math and Reading Center of Lansdowne

 

USED CAR DEALERSHIP                     10 Nominees

Winner-H & H Used Cars

Runner Up-CarMax

 

VETERINARY PRACTICE                      10 Nominees

Winner-Blue Ridge Veterinary Associates

Runner Up-Catoctin Veterinary Clinic

 

WEDDING PHOTOGRAPHY COMPANY          4 Nominees

Winner-Patty Schuchman Photography

Runner Up-Michelle Lindsay Photography

 

WOMEN’S CLOTHING STORE            12 Nominees

Winner-Twenty8 Fifty7

Runner Up-The Jeans Whisperer

 

WEDDING PLANNING COMPANY      6 Nominees

Winner-Weddings on Wirt

Runner Up-Shadow Creek Weddings & Events

 

COMMUNITY

 

COLLEGE                                             21 Nominees

Winner-Virginia Tech

Runner Up-Northern Virginia Community College

 

COMMUNITY FESTIVAL                        20 Nominees

Winner-Leesburg Flower & Garden Festival

Runner Up-The Waterford Fair

 

COMMUNITY SPORTS LEAQUE          18 Nominees 

Winner-Purcellville Cannons

Runner Up-Loudoun Soccer

 

COMMUNITY SWIMMING POOL        8 Nominees

Winner-AV Symington Aquatics Center

Runner Up-Franklin Park

 

FARM                                                  2 Nominees

Winner-Great Country Farms

Runner Up-Wegmeyer Farms

 

FLIGHT SCHOOL                                 4 Nominees

Winner-Aviation Adventures, LLC

Runner Up-Av/Ed Flight School

 

GOVERNMENT SERVICE                     18 Nominees

Winner-Loudoun County Public Schools

Runner Up-Loudoun County Public Libraries

 

NONPROFIT/COMMUNITY ORGANIZATION 48 Nominees

Winner-Smashing Walnuts

Runner Up-Loudoun Coupons for Hope

 

PERFORMING ARTS GROUP                          20 Nominees

Winner-Main Street Theatre

Runner Up-StageCoach Theatre Company

 

PLACE OF WORSHIP                                       42 Nominees

Winner-Cornerstone Chapel

Runner Up-Leesburg Community Church

 

PRIVATE SCHOOL                                           17 Nominees

Winner-Loudoun Country Day School

Runner Up-County Christian School

 

PUBLIC SCHOOL                                              58 Nominees

Winner-Loudoun Valley High School

Runner Up-Loudoun County High School

 

SUMMER CAMP/PROGRAM                          10 Nominees

Winner-Loudoun Parks & Recreation

Runner Up-Sew Magarbo

 

PLACES

 

ART GALLERY                                                  10 Nominees

Winner-The Cooley Gallery

Runner Up-Franklin Park Performing Arts Center

 

BED AND BREAKFAST                                                19 Nominees

Winner-The Red Fox Inn & Tavern

Runner Up- The Goodstone Inn & Restaurant

 

COMMUNITY CENTER                                    5 Nominees

Winner-Ida Lee Recreation Center

Runner Up-Franklin Park

 

DATE SPOT                                                     9 Nominees

Winner-Tuscarora Mill

Runner Up-Lightfoot

 

EVENTS VENUE                                              9 Nominees

Winner-Tally Ho Theater

Runner Up-Wolf Trap National Park for the Performing Arts

 

FARMERS MARKET                                        5 Nominees

Winner-Leesburg Farmers Market

Runner Up-Purcellville Farmers Market

 

HISTORIC SITE                                                9 Nominees

Winner-Downtown Leesburg

Runner Up-Oatlands Historic House & Gardens

 

HOTEL/RESORT                                              5 Nominees

Winner-Lansdowne Resort and Spa

Runner Up-Salamander Resort and Spa

 

LIVE MUSIC VENUE                                        13 Nominees

Winner-Tally Ho Theater

Runner Up-Smokehouse Live

 

MOVIE THEATER                                            5 Nominees

Winner-Alamo Drafthouse Cinema

Runner Up-Cobb Village 12

 

MUSEUM                                                        7 Nominees

Winner-Air & Space Museum

Runner Up-Morven Park Mansion

 

PARK                                                               17 Nominees

Winner-Ida Lee Recreation Center

Runner Up-Franklin Park

 

PERFORMING ARTS VENUE                           4 Nominees

Winner-Wolftrap National Park for the Performing Arts

Runner Up-Tally Ho Theater

 

PICK YOUR OWN FARM                                 3 Nominees

Winner-Great County Farm

Runner Up-Wegmeyer Farm

 

PLACE FOR A BUSINESS MEETING                6 Nominees

Winner-Shoes Cup and Cork

Runner Up-Tuscarora Mill

 

PLACE TO MEET WITH FRIENDS                    6 Nominees

Winner-One Loudoun

Runner Up-Dirt Farm Brewing

 

PLACE TO PLAY TENNIS                                  3 Nominees

Winner-Ida Lee Recreation Center

Runner Up-Ashburn Village Sports Pavillion

 

PLACE TO RIDE  YOUR BICYCLE                      4 Nominees

Winner-W&OD Trail

Runner Up-Old Waterford Road

 

PLACE TO RIDE YOUR HORSE                                    5 Nominees

Winner-Morven Park Equestrian Center

Runner Up-Gravel roads of Western Loudoun

 

PLACE TO WALK YOUR DOG                          5 Nominees

Winner-W&OD Trail

Runner Up-Appalachian Trail

 

RECREATION CENTER                                     5 Nominees

Winner-Ida Lee Recreation Center

Runner Up-Franklin Park

 

TOURIST DESTINATION                                 5 Nominees

Winner-Downtown Leesburg

Runner Up-Harpers Ferry Road

 

WEDDING/RECEPTION VENUE                      7 Nominees

Winner-Stone Tower Winery

Runner Up-Breaux Vineyard

 

FOOD & DRINK

 

ASIAN RESTAURANT                                      15 Nominees

Winner-Jasmine Cuisine

Runner Up-Finn Thai Restaurant & Bar

 

BAKERY/PASTRY SHOP                                  8 Nominees

Winner-Mom’s Apple Pie Bakery

Runner Up-Layered Cake Patisserie, LLC

 

BAR                                                                 22 Nominees

Winner-Leesburg Public House

Runner Up-MacDowell Brew Kitchen

 

PLACE FOR BARBEQUE                                  16 Nominees

Winner-Monk’s BBQ

Runner Up-Carolina Brothers Pit Barbeque

 

BREAKFAST PLACE                                         16 Nominees

Winner-Leesburg Diner

Runner Up-Purcellville Restaurant

 

BREWERY                                                       18 Nominees

Winner-Loudoun Brewing Company

Runner Up-Old 690 Brewing Company

 

BURGER                                                          19 Nominees

Winner-MELT Gourmet Burgers

Runner Up-Five Guys

 

COFFEE SHOP                                                 15 Nominees

Winner-Shoe’s Cup & Cork

Runner Up-King Street Coffee

 

FAMILY RESTAURANT                                                33 Nominees

Winner-Blue Ridge Grill

Runner Up-Fire Works Pizza

 

FINE DINING RESTAURANT                           16 Nominees

Winner-Lightfoot

Runner Up- Tuscarora Mill

 

FOOD TRUCK                                                  12 Nominees

Winner-Flavour

Runner Up-Pittsburgh Ricks

 

FRENCH FRIES                                                            25 Nominees

Winner-Five Guys

Runner Up-Blue Ridge Grill

 

ITALIAN RESTAURANT                                   18 Nominees

Winner-Travinia Italian Kitchen & Wine Bar

Runner Up-Giovanni’s New York Pizza

 

MEXICAN RESTAURANT                                 12 Nominees

Winners-Uncle Julio’s

Runner Up-Los Tios Grill

 

OUTDOOR DINING SPOT                               18 Nominees

Winner-Clyde’s Willow Creek Farm Restaurant

Runner Up-Shoe’s Cup & Cork

 

PLACE FOR PIZZA                                            20 Nominees

Winner-Fire Works Pizza

Runner Up-Giovanni’s New York Pizza

 

ROMANTIC DINING SPOT                              13 Nominees

Winner-Lightfoot

Runner Up- Magnolias at the Mill

 

SANDWICH SHOP                                           15 Nominees

Winner-Puccio’s New York Deli

Runner Up-Deli South

 

PLACE FOR SEAFOOD                                     8 Nominees

Winner-Fords Fish Shack

Runner Up-King Street Oyster Bar

 

PLACE FOR SUSHI                                           10 Nominees

Winner-Passion Fin Asian Bistro & Sushi

Runner Up-Jasmine Cuisine

 

PLACE FOR WINGS                                         19 Nominees

Winner-Buffalo Wing Factory

Runner Up-Velocity Wings

 

WINERY                                                          18 Nominees

Winner-Stone Tower Winery

Runner Up-Bluemont Vineyard

 

 

HEALTH & MEDICAL

 

OPTICIAN                                                        5 Nominees

Winner-Paige Buscema/Eyetopia

Runner Up-Target Optical

 

ACUPUNCTURIST                                            4 Nominees                                       

Winner-Daniel Parrish

Runner Up-Emily Hatt

 

ALTERNATIVE MEDICINE PROVIDER             3 Nominees

Winner-Martha Calihan, MD/Five Stones Healing Arts & Wellness Center

Runner Up-Sarah Giardenelli, ND, MSOM/NOVA Medical & Urgent Care Center

 

AUDIOLOGIST                                                 3 Nominees

Winner-Dr. Kelly Pilson/Blue Ridge Speech & Hearing

Runner Up-Dr. Hilary Crowley/Leesburg Family Hearing

 

CHIROPRACTOR                                              11 Nominees

Winner-Saxton Chiropractic & Rehab

Runner Up-Clegg Chiropractic

 

DENTIST                                                          18 Nominees

Winner-Dr. Sue Moon/Cornerstone Dental

Runner Up-Deidra Bird Kokel DDS, PC

 

DENTAL OFFICE                                              15 Nominees

Winner- Deidra Bird Kokel DDS, PC

Runner Up-Cochran Family Dental

 

DIETICIAN                                                       5 Nominees

Winner-Wendy Johnson

Runner Up-Alison Sonak

 

DOCTOR                                                          17 Nominees

Winner-Jon Mader, MD/United Spine Center

Runner Up-Thomas Mancini MD/Loudoun Medical Group

 

EYE DOCTOR                                                   8 Nominees

Winner-Dr. Scott Dilzer

Runner Up-Dr. Marsha Gage

 

GENERAL PRACTITIONER                               8 Nominees

Winner-Thomas Mancini, MD

Runner Up-Geetha Pillai, MD

 

HOME HEALTH CARE                                     3 Nominees

Winner-I-CARE

Runner Up-Always Best Care of Loudoun

 

HOSPITAL                                                        3 Nominees

Winner-Inova Loudoun Hospital

Runner Up-Stone Springs Hospital

 

MED/SPA                                                        4 Nominees

Winner-Massage Hope

Runner Up-Mountcastle Medical Spa & Laser Center

 

MIDWIFE                                                        3 Nominees

Winner-Hilary Biesecker

Runner Up-Margaret Brandquist

 

NURSE/NURSE PRACTITIONER                      8 Nominees

Winner-Suzy Furr/Leesburg Sterling Family Practice

Runner Up-Megan Scanlan/Inova Birthing Inn NICU

 

OBSTETRICIAN/GYNECOLOGIST                    6 Nominees

Winner-Virginia Hackenberg MD/Loudoun Gynecology Associates

Runner Up-Neil Foster MD Obstetrics & Gynecology

 

ORTHODONTIST PRACTICE                            6 Nominees

Winner-Hancock Orthodontics

Runner Up-Morgan Orthodontics

 

PEDIATRICIAN                                                 8 Nominees

Winner-Ashburn Pediatrics

Runner Up-Reston Pediatrics

 

PHARMACY                                                     7 Nominees

Winner-The Compounding Center

Runner Up-Wegmans

 

PLASTIC SURGEON                                         4 Nominees

Winner-Dr. Timothy Mountcastle

Runner Up-Dr. Phillip Chang

 

PHYSICAL THERAPY PRACTICE                       5 Nominees

Winner-Loudoun Sports Therapy Center

Runner Up-Loudoun Physical Therapy

 

PSYCHIATRIST                                                 4 Nominees   

Winner-Dr. Douglas G. Foster

Runner Up-Dr. Sulman Aziz Mirza

 

PSYCHOTHEARPIST                                        9 Nominees

Winner-Neil McNerney

Runner Up-Dr. Suzanne Nixon

 

WEIGHT LOSS CENTER                                   4 Nominees

Winner-7Company Weight Loss & Wellness Center

Runner Up-Weight Watchers

 

WELLNESS CENTER                                        4 Nominees

Winner-Nurturing Touch & Wellness

Runner Up-Inform Fitness

 

YOGA/PILATES STUDIO                                  5 Nominees

Winner-The Yoga Shak

Runner Up-Flow Yoga

 

YOGA/PILATES INSTRUCTOR                         10 Nominees

Winner-Jennifer Cochran/Fitness Design Solutions, LLC

Runner Up-Ursula Cox/Inner Power Yoga

 

PEOPLE

 

ACCOUNTANT                                                 8 Nominees

Winner-Jeff Mitchell

Runner Up-Scott Brinser

 

ARCHITECT                                                      9 Nominees

Winner-Dennis Beese

Runner Up-Clint Good

 

ARTIST                                                            5 Nominees

Winner-Jill Perla

Runner Up-Catherine Hillis

 

ATTORNEY                                                      27 Nominees

Winner-Rachel L. Virk, PC

Runner Up-Ryan Campbell

 

BAND/MUSICIAN                                           16 Nominees

Winner-Todd Brooks

Runner Up-Hungry on Monday

 

BANKER                                                          8 Nominees

Winner-Leiah Rocheleau/Middleburg Bank

Runner Up-Doug Ward/Bank of Clarke County

 

BARTENDER/BAR                   8 Nominees

Winner-Joni Smith/Spanky’s Shenanigens

David Dwyer/Tuscarora Mill

 

CHEF                                       9 Nominees

Winner-Ingrid Gustavson/Lightfoot

Runner Up-Patrick Dihn/Tuscarora Mill

 

COMMERCIAL REALTOR         3 Nominees

Winner-Jim Sisley/Paladin Real Estate

Runner Up-Kathy Colville/Long & Foster

 

HOMEBUILDER                       4 Nominees   

Winner-Paul Reimers

Runner Up-Matthew Bowe Design Build, LLC

 

DANCE INSTRUCTOR              6 Nominees

Winner-Lori Rodgers/Baby Ballerina

Runner Up-Anneliese Gadell/South Riding Dance Academy

 

DJ                                            5 Nominees

Winner-Cerphe Colwell

Runner Up-Michelle Portenier/Karaoke Michelle

 

ELECTRICIAN                           3 Nominees

Winner-Tre Vandenburgh/Vandenburgh Electric

Runner Up- Shawn Mitchell/Mister Sparky Electrical

 

EVENT PLANNER                    3 Nominees

Winner-JP Events and Consulting

Runner Up-Loudoun Event Management

 

FINANCIAL ADVISOR              9 Nominees

Winner-Ken Shall/Park Avenue Securities

Runner Up-Tom Toth/Toth Financial

 

GOLF INSTRUCTOR                4 Nominees

Winner-Glenn McCloskey/Loudoun Golf & Country Club

Runner Up-John Miller/Raspberry Golf Academy

 

GRAPHIC ARTIST                    4 Nominees

Winner-Stilson Green/Stilson Green Graphic Design & Illustration

Runner Up-Lauren Fleming/eink

 

INSURANCE AGENT                4 Nominees

Winner-Prescott Engle/EP&H

Runner Up-David Dane/Allstate

 

INTERIOR DESIGNER              6 Nominees

Winner-Erica Kiechlin/KBF by Audi Contractors

Runner Up-Liza Jane Interiors

 

MECHANIC                              11 Nominees

Winner-David Saville/Saville’s Service Center

Runner Up-Mike Rollison/Catoctin Automotive

 

MORTGAGE BROKER             6 Nominees

Winner-Kristi Hardy/Atlantic Coast Mortgage

Runner Up-Greg Simmons/First Savings Mortgage

 

MUSIC INSTRUCTOR              9 Nominees

Winner-Sonia Jewell/Loudoun Country Day School

Runner Up-Todd Wright

 

PERSONAL TRAINER               13 Nominees

Winner-Amanda Carter/Orange Theory Fitness

Runner Up-Jason Smith/Inform Fitness

 

PET GROOMER                       4 Nominees

Winner-Raini Thompson/Old Mill Boarding Kennel & Grooming

Runner Up-Toni Stevens/PetSmart Leesburg

 

PHOTOGRAPHER                    12 Nominees

Winner-Ellen Zangla Photography

Runner Up-Sarah Huntington Photography

 

MASSAGE THERAPIST                        7 Nominees

Winner-Keri Smith/Nuturing Touch and Wellness Massage Therapy

Runner Up-Sherry Brown/Absolutely Massage

 

COACH/SCHOOL                     10 Nominees

Winner-Troy Harry/Tuscarora High School

Runner Up-Kathy Fernandez/Loudoun Country Day School

 

PLUMBER                                4 Nominees

Winner-David Adams/Artisan Plumbing

Runner Up-Ed Kiker/Kiker & Sons

 

PRESCHOOL                            4 Nominees

Winner-Loudoun Country Day School

Runner UP-St. James Preschool

 

PUBLIC SERVANT                    15 Nominees

Winner-Supervisor Tony Buffington

Runner Up-Gary Clemens

 

RESIDENTIAL REALTOR          19 Nominees

Winner-Mike Wagoner & The Next Level Team

Runner Up-Suzi Serene/Serene Team Homes

 

STONE MASON                       2 Nominees

Winner-Allen Cochran

Runner Up-David Ratcliff

 

TEACHER                                 13 Nominees

Winner-Kristin Kime/Creighton’s Corner Elementary School

Runner Up-Semaj Pennix/Balls Bluff Elementary School

 

PILOT/FLYING INSTRUCTOR  9 Nominees

Winner-Jim Guida

Runner Up-Mike Gilbert

 

TENNIS INSTRUCTOR             2 Nominees

Winner-Mark Elliot/Ida Lee Recreation Center

Runner Up-Dana Tombly/Madison’s Trust

 

VETERINARIAN                       12 Nominees

Winner-Dr. Stephan Stang/Loudoun Veterinary Service

Runner Up-Dr. Jessica Plant/Old Mill Veterinary Hospital

 

WAITER/WAITRESS                8 Nominees

Winner-Jen /Spanky’s Shenanigans

Runner Up-Tim Barner/Lightfoot

 

Leave a Reply