Loudoun’s Favorites 2018: The Readers’ Recommendations

During the month of June, Loudoun Nowasked readers to share their recommendations about their favorite places, people and businesses. The response was enthusiastic. More than  5,000 names were submitted as nominations in the poll’s more than 200 categories. That’s double the number of nominations submitted last year.

Voting ended June 30 and the results are reflections of all things Loudoun: Categories with the largest number of nominations included schools, places of worship, child care centers and restaurants. In classic Loudoun style, the categories with the highest number of nominations was teacher (106), followed by resident Realtor (105).

Winners spanned from some of the county’s oldest businesses to its newest. The Nichols Hardware, which opened in Purcellville in 1914, remains a favorite errand destination, while Clay & Metal Loft, which opened this spring in Leesburg, was voted the readers’ favorite specialty store.

This special section announces the winners in all categories and puts the spotlight on a few. The list of winners also can be viewed at loudounsfavorites.com.

The winners will gather for a special reception Thursday, July 26 at Stone Tower Winery near Leesburg—the 2018 winner of the readers’ favorite winery and favorite wedding reception venue.


Read the Winners’ Issue here: 


COMMUNITY

College

Winner: Virginia Tech

Runner Up: James Madison University

Nominations: 65

Community Festival

Winner: Leesburg Flower & Garden Festival

Runner Up: Lovettsville Oktoberfest

Nominations: 33 Nominations

Community Sports League

Winner: Loudoun Soccer

Runner Up: Purcellville Cannons

Nominations: 34

Community Swimming Pool

Winner: AV Symington Aquatic Center

Runner Up: Franklin Park

Nominations: 16

Government Service

Winner: Loudoun County Public Library

Runner Up: Loudoun County Parks & Recreation

Nominations: 20

Nonprofit/Community Organization

Winner: Smashing Walnuts

Runner Up: Thomas J. Green Memorial Foundation

Nominations: 66

Performing Arts Group

Winner: Main Street Theater Productions

Runner Up: Loudoun Symphony

Nominations: 25

Place of Worship

Winner: Cornerstone Chapel

Runner Up: St. John the Apostle Catholic Church

Nominations: 62

Private School

Winner: Loudoun Country Day School

Runner Up: County Christian School

Nominations: 21

Public School

Winner: Loudoun Valley High School

Runner Up: Loudoun County High School

Nominations: 67

Summer Camp/Program

Winner: Main Street Theater Productions

Runner Up: Sew Magarbo

Nominations: 44


PLACES

 

Art Gallery

Winner: Cooley Gallery

Runner Up: Medlin Art Gallery

Nominations: 10

Business Event Venue

Winner: Top Golf

Runner Up: Alamo Draft House

Nominations: 19

Bed & Breakfast

Winner: Goodstone Inn

Runner Up: Briar Patch

Nominations: 16

Community Center

Winner: Ida Lee Recreation Center

Runner Up: Loudoun Valley Community Center

Nominations: 12

Date Spot

Winner: Magnolia’s at the Mill

Runner Up: Downtown Leesburg

Nominations: 37

Farm

Winner: Great Country Farm

Runner Up: Wegmeyer Farm

Nominations: 18

Farmers Market

Winner: Leesburg Farmers Market

Runner Up: Purcellville Farmers Market/Maple & Main Street

Nominations: 11

Historic Site

Winner: Downtown Leesburg

Runner Up: Oatlands Plantation and Gardens

Nominations: 10

Hotel/Resort

Winner: Salamander Resort & Spa

Runner Up: Lansdowne Resort & Spa

Nominations: 5

Live Music Venue

Winner: Tally Ho Theater

Runner Up: Wolftrap

Nominations: 19

Movie Theater

Winner: Alamo Draft House Cinema

Runner Up: Cobb Village 12 Leesburg

Nominations: 6

Museum

Winner: Steven F. Udvar Hazy Center

Runner Up: Loudoun Museum

Nominations: 5

Park

Winner: Ida Lee Park

Runner Up: Franklin Park

Nominations: 10

Performing Arts Venue

Winner: Tally Ho Theater

Runner Up: Franklin Parks Arts Center

Nominations: 10

Pick Your Own Farm

Winner: Great Country Farm

Runner Up: Wegmeyer Farm

Nominations: 7

Place to Meet with Friends

Winner: Downtown Leesburg

Runner Up: One Loudoun

Nominations: 61

Place to Play Tennis

Winner: Ida Lee Park

Runner Up: Loudoun Golf & Country Club

Nominations: 5

Place to Ride Your Bicycle

Winner: W&OD Trail

Runner Up: Downtown Leesburg

Nominations: 6

Place to Ride Your Horse

Winner: Morven Park

Runner Up: W&OD Trail

Nominations: 9

Place to Take Visitors

Winner: Downtown Leesburg

Runner Up: Bluemont Vineyard

Nominations: 34

Place to Walk Your Dog

Winner: W&OD Trail

Runner Up: Ida Lee Park

Nominations: 10

Recreation Center

Winner: Ida Lee Recreation Center

Runner Up: Claude Moore Recreation Center

Nominations: 6

Senior Living Community

Winner: Ashby Ponds

Runner Up: Falcon’s Landing

Nominations: 11

Wedding Reception Venue

Winner: Stone Tower Winery

Runner Up: Whitehall Estates

Nominations: 32


FOOD & DRINK

 

Asian Restaurant

Winner: Jasmine

Runner Up: China King

Nominations: 58

Bakery/Pastry Shop

Winner: Mom’s Apple Pie Bakery

Runner Up: Sweetz Bakery

Nominations: 36

Bar

Winner: Spanky’s Shenangans

Runner Up: O’Faolains

Nominations: 50

Brewery

Winner: Vanish Farmwoods Brewery

Runner Up: Loudoun Brewing Company

Nominations: 24

Place for Barbecue

Winner: Monk’s BBQ

Runner Up: Yummy Pig

Nominations: 16

Breakfast Place

Winner: Leesburg Diner

Runner Up: Spanky’s Shenanigans

Nominations: 38

Burger Place

Winner: MELT Gourmet Cheeseburgers

Runner Up: Five Guys

Nominations: 32

Coffee Shop

Winner: King Street Coffee

Runner Up: Shoe’s Cup & Cork

Nominations: 25

Family Restaurant

Winner: Blue Ridge Grill

Runner Up: Fireworks Pizza

Nominations: 49

Fine Dining Restaurant

Winner: Magnolias at the Mill

Runner Up: Lightfoot

Nominations: 29

Food Truck

Winner: Flavour

Runner Up: Smiling Tummy Thai

Nominations: 28

French Fries

Winner: Five Guys

Runner Up: Flavour

Nominations: 37

Italian Restaurant

Winner: Solo NY Pizza

Runner Up: Travinia

Nominations: 23

Mexican Restaurant

Winner: Uncle Julio’s

Runner Up: Senor Ramone

Nominations: 20

Outdoor Dining Spot

Winner: Fireworks

Runner Up: Clyde’s Willow Creek Farm

Nominations: 37

Place for Pizza

Winner: Fireworks

Runner Up: Solo NY Pizza

Nominations: 38

Romantic Dining Spot

Winner: Lightfoot

Runner Up: Tuscarora Mill

Nominations: 27

Sandwich Shop

Winner: Puccio’s New York Deli

Runner Up: South Street Under

Nominations: 29

Place for Seafood

Winner: Ford’s Fish Shack

Runner Up: King Street Oyster Bar

Nominations: 15

Place for Sushi

Winner: Passion Fin

Runner Up: Jasmine

Nominations: 23

Winery

Winner: Stone Tower Winery

Runner Up: Bluemont Vineyards

Nominations: 38

Place for Wings

Winner: Velocity Wings

Runner Up: Buffalo Wing Factory

Nominations: 31


HEALTH & MEDICAL

 

Acupuncturist

Winner: Dan Parrish, Loudoun Family Wellness

Runner Up: Sarah Giardenelli

Nominations: 12

Alternative Medicine Provider

Winner: Dr. Martha Calihan, Five Stones Healing Arts & Wellness Center

Runner Up: Sarah Giardenelli, Collective Health Center

Nominations: 6

Audiologist

Winner: Dr. Mahesh Parameswaran, Advanced ENT Specialists

Runner Up: Kelly Pilson, Blue Ridge Speech & Hearing

Nominations: 8

Chiropractor

Winner: Dr. Kent Clark, Loudoun Family Wellness

Runner Up: Brad Clegg, Clegg Chiropractic

Nominations: 36

Dentist

Winner: Dr. Brian Cochran

Runner Up: Dr. Deidra Kokel

Nominations: 85

Dietitian

Winner: Wendy Johnson, Inova Loudoun Hospital

Runner Up: Alison Sonak

Nominations: 12

Doctor

Winner: Dr. Jon Mader

Runner Up: Dr. Robert Hetzel

Nominations: 85

Eye Doctor

Winner: Dr. Greg McGrew, Eyecare Center of Leesburg

Runner Up: Scott Dilzer, Dilzer Eye Care

Nominations: 36

General Practitioner

Winner: Dr. Robert Hetzel

Runner Up: Dr. Scott Nagell

Nominations: 38

Home Health Care

Winner: Capital Home Health Care

Runner Up: The Medical Team

Nominations: 9

Hospital

Winner: Inova Loudoun Hospital

Runner Up: Reston Hospital

Nominations: 9

Med/Spa

Winner: Touch Therapeutic Massage

Runner Up: Mountcastle MedSpa

Nominations: 19

Midwife

Winner: Hilary Biesecker, Loudoun Homebirth & Healthcare

Runner Up: Monica Freidline, Capital Womens Care

Nominations: 11

Nurse/Nurse Practitioner

Winner: Jessica Scalzo, Sterling Family Practice

Runner Up: Amy Herrmann, Mountcastle Plastic Surgery

Nominations: 37

Obstetrician/Gynecologist

Winner: Dr. Neil Foster

Runner Up: Dr. AnneMarie Spooner, Loudoun Medical Group

Nominations: 24

Optician

Winner: Paige Buscema, Eyetopia

Runner Up: Costco

Nominations: 23

Orthodontist

Winner: Dr. Omar, East Gate Orthodontics

Runner Up: Dr. Tom Grisius

Nominations: 18

Pediatrician

Winner: Dr. Dina Gottesman, South Riding Pediatrics

Runner Up: Dr. Sandra Joy Groeber, Town Pediatrics

Nominations: 34

Pharmacy

Winner: Costco

Runner Up: The Compounding Center

Nominations: 39

Plastic Surgeon

Winner: Dr. Timothy Mountcastle

Runner Up: Dr. Phillip Chang

Nominations: 9

Physical Therapy Practice

Winner: Loudoun Sports Therapy Center

Runner Up: BioMechanic Physical Therapy

Nominations: 29

Psychiatrist

Winner: Dr. Sulman Aziz Mirza

Runner Up: Dr. Carol Harkrader-Pine

Nominations: 17

Psychologist

Winner: Danielle Rothman

Runner Up: Cynthia W. Hayes

Nominations: 23

Psychotherapist

Winner: Neil McNerney

Runner Up: Suzanne Nixon

Nominations: 17

Weight Loss Center

Winner: Weight Watchers

Runner Up: 7 Company Weight Loss & Wellness Center

Nominations: 12

Wellness Center

Winner: Nurturing Touch & Wellness Center

Runner Up: Loudoun Family Wellness

Nominations: 16

Yoga/Pilates Studio

Winner: Flow Yoga

Runner Up: Pure Barre, Leesburg

Nominations: 22

Yoga/Pilates Instructor

Winner: Tim Hutchinson, Flow Yoga

Runner Up: Jennifer Cochran, Fitness Design Solutions, LLC

Nominations: 26


PEOPLE

 

Accountant

Winner: Jeff Mitchell

Runner Up: Karen Mason, The Approachable Accountant

Nominations: 30

Architect

Winner: Clint Goode

Runner Up: Tom O’Neil

Nominations: 10

Artist

Winner: Jill Perla

Runner Up: Penny Hauff

Nominations: 52

Attorney

Winner: Bob Sevila

Runner Up: Thomas Rock

Nominations: 46

Band/Musician

Winner: Big Bad JuJu

Runner Up: Gary Smallwood

Nominations: 49

Banker

Winner: Betsy Bennett, Bank of Clarke County

Runner Up: Wendy Dunn, Bank of Clarke County

Nominations: 21

Bartender/Location

Winner: Joni Smith/Spanky’s Shenanigans

Runner Up: Lars Miller/Delirium Café

Nominations: 53

Chef

Winner: Ingrid Gustavson, Lightfoot

Runner Up: Tim Rowley, The Wine Kitchen

Nominations: 30

Coach/School-League

Winner: Brian Schmidt-Rock Ridge High School-TF/XC

Runner Up: Tracy Endo, NOVA Sports

Nominations: 61

Commercial Realtor

Winner: Jim Sisley, Paladin Real Estate

Runner Up: Karen Cooper, Platinum Group Real Estate at Pearson Smith Realty

Nominations: 34

Homebuilders

Winner: Matthew Bowe Design Build

Runner Up: Knutson Companies

Nominations: 21

Dance Instructor

Winner: Geralyn Ward, The Dance Academy of Loudoun

Runner Up: Anneliese Gadell, South Riding Dance Academy

Nominations: 20

DJ

Winner: Cerphe Colwell, Music Planet Radio

Runner Up: I-76 Entertainment

Nominations: 19

Electrician

Winner: Mike Gittings, Purcellville Electric

Runner Up: Bob Joyce, Mister Sparky Electrical

Nominations: 16

Event Planner

Winner: Tina Johnson, JP Events & Consulting

Runner Up: Rusty Foster, Bow Tie Strategies

Nominations: 9

Financial Advisor

Winner: Kevin Arbogast, Toth Financial

Runner Up: Tony Nerantzis, Raymond James

Nominations: 31

Golf Instructor/Course

Winner: Robyn James, Raspberry Falls Golf Academy

Runner Up: Tiffany Faucette, 1757 Golf Club

Nominations: 8

Graphic Artist

Winner: Stilson Greene

Runner Up: Jennifer Andos

Nominations: 17

Insurance Agent

Winner: John Goldsmith, State Farm Insurance

Runner Up: Prescott Engle, EP&H Insurance

Nominations: 27

Interior Designer

Winner: Debi Jo Wheatley, Designs by Debijo

Runner Up: Amanda Van Roy Interiors

Nominations: 24

Mechanic

Winner: Brett Ridgeway, Ridgeway’s Auto Repair

Runner Up: David Saville, Savilles Service Center

Nominations: 42

Mortgage Broker

Winner: Mike Farrell, First Home Mortgage

Runner Up: Kristi Hardy, Atlantic Coast Mortgage

Nominations: 26

Music Instructor

Winner: Frank Keim, Loudoun Music Instruction

Runner Up: Wayne & Jenenne Estes, Catoctin School of Music

Nominations: 23

 

Personal Trainer/Venue

Winner: Ron Anderson, LA Fitness

Runner Up: Jason Smith, InForm Fitness

Nominations: 36

Pet Groomer

Winner: Naomi Hughes, Omistar Pet Grooming

Runner Up: Sandy Bunclark, Bark ‘N Bubbles

Nominations: 24

Photographer

Winner: Patty Schuchman Photography

Runner Up: LCE Photography

Nominations: 41

Picture Framer

Winner: Medlin Art Gallery

Runner Up: Sully Framing & Art

Nominations: 7

Massage Therapist

Winner: Keri Smith, Holistic Family Services

Runner Up: Stephanie Carpio, Awakenings Spa Boutique

Nominations: 41

Plumber

Winner: Dave Adams, Artisan Plumbing

Runner Up: Jeff Blackford, Viking Plumbing Services

Nominations: 18

Public Servant

Winner: Chair Phyllis Randall

Runner Up: Gary Clemens

Nominations: 33

Residential Realtor

Winner: Gina Tufano, Ask Gina and Company

Runner Up: Gayle King, Century 21 Redwood

Nominations: 105

Stone Mason

Winner: Allen Cochran, Cochran’s Stone Masonry

Runner Up: David Ratcliff, Ratcliff Masonry

Nominations: 7

Teacher/School

Winner: Kristyn Inman, Loudoun Valley High School

Runner Up: Steve Loya, Seldens Landing Elementary School

Nominations: 106

Pilot/Flying Instructor

Winner: Jim Guida

Runner Up: Patrick Cropper

Nominations: 8

Tennis Instructor/Venue

Winner: Kyle Lambdin, Ida Lee Recreation Center

Runner Up: Jeanise Rosado, Loudoun Tennis Academy

Nominations: 7

Veterinarian

Winner: Dr. Michael Strickland, Leesburg Veterinary Hospital

Runner Up: Dr. Keith Robbins, Catoctin Veterinary Clinic

Nominations: 41

Waiter/Waitress-Venue

Winner: Tommy Vento, Delirium Cafe

Runner Up: Jen/Spanky’s Shenanigans

Nominations: 38


BUSINESSES

Antique Store

Winner: Old Lucketts Store

Runner Up: Black Shutter Antiques

Nominations: 35

Appliance Store

Winner: Sterling Appliance

Runner Up: Home Depot

Nominations: 11

Bank

Winner: Navy Federal Credit Union

Runner Up: BB&T

Nominations: 29

Barber Shop

Winner: Darrell’s Barber Shop

Rnner Up: Micki’s Barber Shop

Nominations: 39

Beauty Spa

Winner: Jenny’s Salon

Runner Up: Top Coat Nail Spa

Nominations: 55

Bicycle Shop

Winner: Bicycle Outfitters

Runner Up: Spokes, Etc.

Nominations: 7

Book Store

Winner: Barnes & Noble at One Loudoun

Runner Up: Books A Million

Nominations: 6

Car Repair Shop

Winner: Catoctin Automotive

Runner Up: The Tire Shop

Nominations: 54

Car Wash

Winner: Station Auto Wash

Runner Up: Purcellville Auto Wash

Nominations: 8

Carpet Cleaner

Winner: Loudoun Valley Floors/Loudoun Carpet Care

Runner Up: DG Textile Care

Nominations: 14

Carpet Store

Winner: Loudoun Valley Floors

Runner Up: Sterling Carpet

Nominations: 10

Catering Company

Winner: Savoir Fare

Runner Up: Wegmans

Nominations: 31

Child Care Center/Preschool

Winner: Kids Under Construction

Runner Up: Community Kids Christian Preschool

Nominations: 61

Childrens Clothing Store

Winner: Ashby Mae Children’s Boutique

Runner Up: Target

Nominations: 10

Cleaning Service

Winner: Maid Brigade

Runner Up: Regal Maids

Nominations: 20

Commercial Real Estate Brokerage

Winner: Atoka Properties

Runner Up: Pearson-Smith Realty

Nominations: 21

Consignment Shop

Winner: Re Love It

Runner Up: Blue Ridge Hospice, Purcellville

Nominations: 12

Thrift Store

Winner: Blue Ridge Hospice

Runner Up: Loudoun Habitat Re-Store

Nominations: 10

Construction Company

Winner: Matthew Bowe Design Build

Runner Up: Hartley Home Builders

Nominations: 35

Dance Studio

Winner: South Riding Dance Academy

Runner Up: Dance Academy of Loudoun

Nominations: 14

Driveway Repair Company

Winner: Collegiate Sealers

Runner Up: Lucketts Excavating

Nominations: 7

Dry Cleaner

Winner: Cleaner 4 Less

Runner Up: Purcellville Cleaners

Nominations: 24

Electrical Company

Winner: Southern Electric

Runner Up: Mr. Sparky

Nominations: 19

Electronics Store

Winner: Best Buy

Runner Up: Costco

Nominations: 4

Equestrian Facility

Winner: Morven Park

Runner Up: Red Gate Farm

Nominations: 21

Event Photography Company

Winner: Joylyn Hannahs

Runner Up: Spencer Hernley Photography

Nominations: 31

Excavating Company

Winner: Lucketts Excavating

Runner Up: Glenn Miller Excavating

Nominations: 6

Farm Garden Equipment Center

Winner: Southern States

Runner Up: Tractor Supply

Nominations: 14

Farm Market Vendor

Winner: Potomac Vegetable Farm

Runner Up: Great Country Farm

Nominations: 16

Farm Store

Winner: Southern States

Runner Up: Tractor Supply

Nominations: 4

Fashion Accessory Store

Winner: Charming Charlie

Runner Up: Lou Lou

Nominations: 7

Fitness Center

Winner: The Fitness Equation

Runner Up: Kelly’s Bootcamp & Inergy

Nominations: 46

Flight School

Winner: Aviation Adventures

Runner Up: Open Air

Nominations: 2

Flooring Company

Winner: Loudoun Valley Floors

Runner Up: Superior Floors, LLC

Nominations: 12

Florist

Winner: Purcellville Florist

Runner Up: Jerry’s Florist

Nominations: 10

Funeral Home

Winner: Loudoun Funeral Chapel

Runner Up: Colonial Funeral Home

Nominations: 4

Furniture Store

Winner: Belfort Furniture

Runner Up: Ashley Home Furniture

Nominations: 9

Garden Center

Winner: Abernethy & Spencer Greenhouse & Garden Center

Runner Up: Blue Mount Nursery

Nominations: 17

Golf Course

Winner: Loudoun Golf & Country Club

Runner Up: West Park Golf Course

Nominations: 13

Granite Company

Winner: Sky Marble and Granite

Runner Up: Luck Stone

Nominations: 10

Grocery Store

Winner: Wegman’s

Runner Up: Harris Teeter

Nominations: 17

Hair Salon

Winner: Jenny’s Salon

Runner Up: Current Salon & Beauty Bar by Nese

Nominations: 63

Handyman Service

Winner: Fixit Home Repair & Improvements

Runner Up: Handyman on the Go, Brian Truesdale

Nominations: 15

Hardware Store

Winner: Nichols Hardware

Runner Up: Home Depot

Nominations: 4

Home Improvement

Winner: Matthew Bowe Design Build

Runner Up: Mac Design + Build

Nominations: 27

HVAC Company

Winner: Climatic Heating & Cooling

Runner Up: One Hour Heating & Cooling

Nominations: 35

Inspection Station

Winner: Plaza Shell

Runner Up: Virginia Tire & Auto

Nominations: 31

Insurance Company

Winner: Landy Patton/State Farm

Runner Up: USAA

Nominations: 24

Investment Company

Winner: Merrill Lynch

Runner Up: Edward Jones

Nominations: 18

Jewelry Store

Winner: Ketterman’s Jewelers

Runner Up: Hunt County Jewelers

Nominations: 14

Junk Removal Company

Winner: Pack Rat Hauling

Runner Up: 123 Junk

Nominations: 9

Kids Activities/Party Place

Winner: Atomic Trampoline

Runner Up: Village Lanes Bowling Center

Nominations: 14

Landscaping Company

Winner: Blake Landscapes

Runner Up: Lawn Boy

Nominations: 35

Lawn Care Company

Winner: Lawn Boy

Runner Up: Blake Landscapes

Nominations: 34

Lawn/Garden Equipment Company

Winner: Browning Equipment

Runner Up: Sterling Mower

Nominations: 6

Limo Company/Car Service

Winner: Reston Limousine

Runner Up: Road Yachts

Nominations: 7

Lumber Yard

Winner: Loudoun Lumber

Runner Up: TW Perry

Nominations: 4

Marketing/PR Firm

Winner: 37 Media & Marketing Group

Runner Up: Bow Tie Strategies

Nominations: 20

Martial Arts Studio

Winner: USTMA

Runner Up: Tiger Den, Leesburg

Nominations: 21

Mattress Store

Winner: Baer’s Mattress Den

Runner Up: Sleep Number Mattress

Nominations: 7

Men’s Clothing Store

Winner: Jos. A Banks

Runner Up: Kohls

Nominations: 9

Mortgage Company

Winner: Atlantic Coast Mortgage

Runner Up: First Home Mortgage

Nominations: 17

Music Recording Studio

Winner: Half King

Runner Up: Groove

Nominations: 3

Music Shop

Winner: Shamrock Music Shoppe

Runner Up: Melodee Music

Nominations: 5

Nail Salon

Winner: Top Coat Nail Spa

Runner Up: Loudoun Nail Spa

Nominations: 26

New Car Dealership

Winner: Dulles Motorcars

Runner Up: Leesburg Toyota Autonation

Nominations: 16

Painting Company

Winner: Manor Works Interior & Exterior Painting

Runner Up: Joe Fleming

Nominations: 12

Party Supply Store

Winner: Party City

Runner Up: Party Depot

Nominations: 2

Pet Grooming Business

Winner: Bark ‘N Bubbles

Runner Up: Petsmart

Nominations: 22

Pet Kennel

Winner: VIP Boarding

Runner Up: Downey Mill Dogs

Nominations: 20

Pet Sitting Business

Winner: Woofies

Runner Up: Auntie M’s Professional Pet Care

Nominations: 30

Pet Store

Winner: Dog Gone Natural

Runner Up: Petsmart

Nominations: 9

Plumbing Company

Winner: Artisan Plumbing

Runner Up: Plumb Professionals, LLC

Nominations: 22

Radio Station

Winner: Music Planet Radio

Runner Up: WGTS

Nominations: 23

Remodeling Company

Winner: Matthew Bowe Design Build

Runner Up: KBF by Audi

Nominations: 27

Rental Center

Winner: Brooke Rental Center

Runner Up: Rentals Unlimited

Nominations: 2

Residential Real Estate Brokerage

Winner: Reynolds Team Realty

Runner Up: Atoka Properties

Nominations: 29

Roofing Company

Winner: Last Call Exteriors

Runner Up: Loudoun Valley Roofing

Nominations: 20

Solar Power Company

Winner: Modern Mechanical

Runner Up: Loudoun Solar

Nominations: 4

Specialty Store

Winner: Clay & Metal Loft

Runner Up: Two Tree Outfitters

Nominations: 24

Store for Gifts

Winner: The Painted Pig

Runner Up: Zazu

Nominations: 23

Swimming Pool Supply Store

Winner: Total Pools

Runner Up: Swim Gem

Nominations: 4

Tanning Salon

Winner: Spray Tans by Sarah

Runner Up: Palm Beach Tanning

Nominations: 7

Title Company

Winner: Old American Title

Runner Up: Blue Ridge Title & Escrow

Nominations: 12

Travel Agency

Winner: All Around Travel

Runner Up: AAA

Nominations: 3

Tree Service

Winner: Arbor Artists

Runner Up: Arbogast Tree

Nominations: 15

Tutor Service

Winner: C2 Education of Leesburg

Runner Up: Mathnasium

Nominations: 7

Used Car Dealership

Winner: CarMax

Runner Up: H & H Used Cars

Nominations: 5

Veterinary Practice

Winner: Catoctin Veterinary Clinic

Runner Up: Leesburg Veterinary Hospital

Nominations: 32

Wedding Photography Company

Winner: Patty Schuchman Photography

Runner Up: Michelle Lindsay Photography

Nominations: 14

Women’s Clothing Store

Winner: Altar’d State

Runner Up: The Jeans Whisperer

Nominations: 23

Wedding Planning Company

Winner: Petals and Hedges

Runner Up: Every Last Detail, LLC

Nominations: 7

Yoga/Pilates Studio

Winner: Five Peak Yoga

Runner Up: Flow Yoga

Nominations: 20

Leave a Reply